Druhý pilíř je minulostí, vyšší DPH zůstává

Je dobré si uvědomit, jak občas politici záměrně podceňují paměť svých voličů. Zavedení druhého pilíře se před lety stalo velkým tématem politických i hospodských diskuzí a možná si vzpomenete, že bylo spojeno s navýšením DPH na 21 %.

Dnes má druhý pilíř odzvoněno, účastníci čekají na výplatu svých vkladů a většina voličů by měla očekávat vrácení DPH na původních 20 %. Žádná diskuse k tomuto tématu se ale neděje a nikde v médiích se ani neděla.

Je to podobné, asi jako když doma na termostatu nastavíte nižší teplotu, protože má na Vánoce přijet vaše zimomřivá tchyně, a po svátcích už si na to nevzpomenete a zbytečně mrznete dál.
Jediným náznakem o nápravu situace byla snaha ODS o vrácení DPH na původních 20 % v únoru 2016, ale tento návrh byl většinou smeten ze stolu.

Je až trpce humorné, že tak banální téma, jakým bylo zrušení třicetikorunových poplatků u lékaře, dokázalo v roce 2012 vyšvihnout do vedení krajů ČSSD, ale tak zásadní věc jako křivda, ke které došlo u sazby DPH, zůstává veřejností i médii ignorována. Na rozdíl od poplatků u lékaře, které byly zastropovány částkou 5 000,- Kč a nevztahovaly se například na děti, DPH se týká nás všech a našich kažodenních životů – ať už nakupujeme oblečení nebo třeba tankujeme benzin u pumpy.

Můžeme pominout to, jak se k druhému pilíři stavěli někteří politici před volbami do poslanecké sněmovny v roce 2013, aby získali hlasy důvěřivých pravicových voličů, a jak záhy po získání kýžených funkcí obrátili nebo přinejmenším tiše přihlíželi rozkladu důchodové reformy. Rozhodně bychom ale neměli zůstávat slepí k tomu, že se tak nějak zapomnělo na snížení DPH na původní hodnotu.

Komentáře

(počet komentářů)